Główne zagadnienia modułu:

1. Zapoznanie z terminologią naukową stosowaną w zakresie onkologii, biologii komórek nowotworowych oraz ich mikrośrodowiska.

2. Przedstawienie danych epidemiologicznych nowotworów w Polsce i na świecie z uwzględnieniem podobieństw, różnic, trendów

3. Zapoznanie z metodami wizualizacji i badań nowotworów, w tym wykorzystywaniem linii komórek nowotworowych w poszukiwaniu nowych terapii.

4. Zapoznanie z zadaniami i rolą lekarza patomorfologa w diagnostyce onkologicznej - możliwości i ograniczenia.

5. Przekazanie wiedzy na temat zmian biochemii komórek nowotworowych oraz heterogenności komórek nowotworowych pod względem morfologicznym i funkcjonalnym.

6. Przekazanie wiedzy o różnorodności mechanizmów komunikowania się komórek nowotworowych z otoczeniem.

7. Zaznajomienie z efektami komunikacji komórek nowotworowych z otoczeniem.

8. Zapoznanie ze zjawiskiem immunogenności nowotworów oraz mechanizmami ucieczki komórek nowotworowych spod nadzoru immunologicznego.

9. Przedstawienie głównych celów w komórkach nowotworowych i ich mikrośrodowisku dla skutecznych terapii.

10. Wyrobienie umiejętności wskazywania właściwych metod służących do badań komórek nowotworowych oraz sposobów walki z komórkami nowotworowymi i ich mikrośrodowiskiem.

11. Wypracowanie umiejętności rozpoznawania cech komórek nowotworowych, składników ich mikrośrodowiska w oparciu o preparaty histologiczne z materiałem pochodzącym od pacjentów.

12. Wyrobienie umiejętności prawidłowej interpretacji danych literaturowych, dyskusji o nich oraz formy ich prezentacji.